Londoni sildade välimääraja

Londonis on palju sildu. Üksnes üle Thames'i (loe: temz) jõe on neid 35. Oleneb, muidugi, kuidas lugeda. Golden Jubilee Bridges ja Hungerford Bridge on kõik üheskoos, kas see on üks sild või ikkagi kolm? Lisaks muidugi väiksemad sillad üle kanalite ja näiteks üle Lea jõe. Aga siinkohal loetleksin vaid Thames'i jõe olulisemaid sildu, et teaksid silla juurde jõudes, mis selle nimi on ja millal see ehitati. Sildu loetlen mööda jõge ülesvoolu. Allavoolu on jõel veel üks sild, aga see asub kaugel väljaspool Londoni linna.

Pisikese aumärgiga on tähistatud need sillad, mis on kõige populaarsemad fotograafide ja instagrammifännide seas.

Kui sildade rajamise ajalugu huvitab, võid vaadata seda videot Youtube.

Badge

Tower Bridge

Vast kõige kuulsam Londoni sildadest. Valmis 1894.a. Tegemist on tõstesillaga, mis töötas aurujõul, nüüd aga elektriga. Silda ehitasid 400 meest ja kulus 11 000 tonni terast. Tegelikult ongi tegemist terassillaga. Sild püsiks ja funktsioneeriks ka ilma nende imekenade kivitornideta (vaata siit: ehitus). Sild tõuseb pisut üle minuti ja seda umbes tuhat korda aastas.

pilt

London Bridge

Suhteliselt näotu oma uhke nime kohta. Korduvalt lammutatud ja uuesti ehitatud: ~50., 1209., 1831., 1973.a. Viimati sild lammutati 1967.a., kõik kivid nummerdati ja veeti USA-sse ning ehitati seal uuesti üles. Nüüd seisab vana London Bridge Arizonas ja ületab Colorado jõge. Praeguse silla õõnsustes elab hulgaliselt nahkhiiri.

pilt

Cannon Street Railway Bridge

Ehitatud 1866.a. Rekonstrueeritud 1982.a. Raudtee tuleb lõuna poolt, ületab silla ja ongi lõpp-jaamas Cannon Street. Jaama sissesõidul on kahel pool uhked tornid. Sillal juhtus 1989.a. rongiõnnetus, milles hukkus üle 50 inimese.

pilt

Southwark Bridge

Ehitatud 1921.a. Silda näeb mitmetes filmides (Harry Potter, Mary Poppins). See sild on vähima liiklusega Londoni sildade seas.

pilt
Badge

Millennium Bridge

Jalakäijate sild, mida mööda saab St Paul's katedraali juurest kunstimuuseumisse Tate Modern. Ilus ja mugav sild. Ehitatud 2002.a., kuid sai kõigepealt kuulsaks sellega, et läks paar päeva pärast avamist kapitaalremonti. Ühes Harry Potteri filmis näeme selle silla kokkuvarisemist. Tegelikult seisab sild tugevalt senini.

Kuigi see on üks kõige uuemaid sildu, plaaniti sellele kohale silda juba 1920.a. saati.

pilt

Blackfriars Railway Bridge

Ehitatud 1886.a. Tegelikult asub sellel sillal raudteejaam. Sissepääsud jaama on mõlemalt poolt jõge. See sild asendab raudteesilda, mis asus veidi kõrval ja lammutati 1985. aastal. Vana silla punased sambad on omal kohal senini. Tegelikult olid need punased sambad kolmekaupa - üks rida sambaid on uue silla koosseisus, kui oskad vaadata.

pilt

Blackfriars Bridge

Ehitatud 1869.a. Selle silla põhjaotsa alla suubub maa-alune jõgi River Fleet. Esimene sild, mis siin seisis, ehitati 9 aastaga ja oli üldse Londoni kolmas sild.

pilt

Waterloo Bridge

Praegune sild on valminud 1945.a. Silda kutsutakse ka Ladies' Bridge, sest see on ehitatud (sõja tõttu) peamiselt naisehitajate poolt. Sild on Londoni sildadest pikim, 381 meetrit.

pilt
Badge

Hungerford Bridge and Golden Jubilee Bridges

Raudteesild on valminud 1864.a. Selle kõrval oli ka läbikäik jalakäijatele, aga see oli kitsas ja ebamugav. Aastal 2002 valmisid kahel pool silda laiad mugavad jalakäijate sillad, mis said nime selle järgi, et kuninganna Elizabeth II oli 50 aastat troonil olnud. Nende sildade rajamisel tehti paljud kaevetööd käsitsi, kuna II MS ajast oli jõe põhjas lõhkemata lennukipomme.

pilt

Westminster Bridge

Ehitatud 1862.a. Sild, mis viib parlamendihoone Westminster Palace juurde. Sild on värvitud roheliseks, sest just seda värvi on istmed parlamendi alamkojas (House of Commons).

pilt

Lambeth Bridge

Ehitatud 1932.a. Silla otstes on sambad, mille tipus on pronksist kaunistused, mis pidavat kujutama männikäbisid. Enamus inimestest peavad neid siiski ananassideks. Sild on värvitud punaseks, sest seda värvi on istmed parlamendi ülemkojas (House of Lords).

pilt

Vauxhall Bridge

Ehitatud 1936.a. Silla otsa juures asub salateenistuse MI6 peakorter. Sillasammastel on 8 pronksskulptuuri, mis kujutavad erinevaid eluvaldkondi. Need on mõeldud jõelt vaatamiseks, aga üle ääre kummardudes võib neid ka sillalt näha. Kui tead vaadata.

pilt

Grosvenor Bridge

Ehitatud 1859.a. Pildil paistab ka Battersea elektrijaam, mis peaks ansambli Pink Floyd austajaile tuttav olema. See oli esimene raudteesild Londonis. Seda on laiendatud aastatel 1866, 1907 ja 1967.

pilt

Chelsea Bridge

Ehitatud 1937.a. Siit ületas jõge Julius Caesar aastal 54 e.m.a. Silda siis muidugi veel polnud ja ilmselt kõigil ei õnnestunud teisele poole jõuda. Silla ehitamisel leiti jõe põhjast mitmeid rooma sõdurite skelette.

pilt
Badge

Albert Bridge

Ehitatud 1873.a. Ilus sild, aga algul oli ebastabiilne ja kõikus hirmsasti (sai hüüdnimeks Trembling Lady). Seda on korduvalt parandatud. Näiteks need keskmised tugisambad ehitati suhteliselt hiljuti. Vanasti oli silla ületamine tasuline. Tolliputkad silla otstes on näha senini. Samuti sildid, mis käsevad sõduritel ületada sild vabasammul.

pilt

Battersea Bridge

Ehitatud 1890.a. Muidugi polnud see esimene sild sellel kohal. Just siin seisis kunagi viimane puidust sild Thames'i jõel. Praegune sild on suhteliselt kitsas, kuid kunagi sõitsid siin isegi trammid. 2006. aasta 20. jaanuaril nähti silla all vaala pikkusega 19 jalga (5.8 m). Kogunes palju uudishimulikke ja käivitati erioperatsioon vaala merre tagasi toimetamiseks, kuid tema elu siiski ei suudetud päästa.

pilt