Jalutuskäik Thames'i kaldal

Jalutuskäigu pikkus 5 km

pilt  Embankment   pilt
pilt

Alustame oma jalutuskäiku metroojaamast Embankment. Selle nimi kajastab muidugi seda, et see asub kunstlikult täidetud kaldapealsel. Meil tuleb ületada Thames mööda jalakäijate silda. Tegelikult on neid koguni kaks ja neid nimetatakse Golden Jubilee Bridges. Raudteesild on selles kohas olnud juba alates aastast 1845. Seda on mitu korda lammutatud ja uuesti ehitatud. Kuid jalakäijatele mõeldud osa sillast oli kitsas ja ebamugav. Seega ehitati aastaks 2002 kahele poole raudteesilda uued, 4 meetri laiused jalakäijate sillad. Need sillad said nime selle järgi, et kuninganna Elizabeth oli selleks aastaks troonil olnud 50 aastat.
Teisel pool silda leiame paiga nimega Southbank Centre Food Market (teadagi, mida seal müüakse), aga ka hulga kultuuriasutusi. Paarsada meetrit edasi on vägev kino ODEON BFI IMAX. Jõele lähemalgi on Royal Festival Hall, Queen Elizabeth Hall, Hayward Gallery, Purcell Room ja Poetry Library. Siin asus kunagi ka lõvi kuju, mida praegu võime näha Westminsteri silla idaotsa juures. Veidi jõe kallast mööda edasi minnes jõuame kohta Skatepark. See on rohkem noortele, kuid lähedalasuvad kultuuriasutused korraldavad ka mõnikord seal üritusi. Muide, kui Queen Elizabeth Hall kohutavalt graffityt täis soditud seintest möödud, tõsta pilk üles. Maja katusel seisab väike laev, kah kunstiprojekt.
Järmisena näed ehitist National Theatre. Väga head etendused olevat seal, ise pole käinud. Teatris asub ka kingituste pood, väidetavalt üks parimaid Londonis. Maja ise aga "pole klassikaliselt ilus", otse öeldes, lihtsalt inetu.
Edasi liikudes jõuad vanasse sadamakohta Gabriel's Pier (tuntud ka kui Gabriel's Wharf). Praegu on seal pisike Hispaania stiilis pargike ning muidugi poed, baarid ja uhke OXO restoran (huvitavate paikade rubriigis sellest pikemalt, nr 2).
Jõuame Blackfriar's Bridge alt läbi. Tegelikult on kõrvuti kaks silda - üks autodele ja jalakäijatele, teine raudteerongidele. Ning raudteejaam asubki otse sillal, sissepääsuga mõlemalt kaldalt. Oleme jõudnud Shakespeare territooriumile. Tegelikult kuulus poeet elas vastaskaldal, aga siinpool ta ka tegutses palju. Kõigepealt muidugi möödume moodsa kunsti muuseumist Tate Modern. Shakespeare ajal muidugi seda polnud, see rajati hoopis hiljem vana elektrijaama hoonesse. Aga peagi jõuame teatrini Globe. Kahjuks pole see päris ja ei asu ka esialgses kohas, aga on ehitatud täpselt esialgse järgi (nii palju kui sellest teame) ning tehnoloogiaga, mida kasutati kaugetel aegadel. Seega küll "pool muna", aga ikka parem kui mitte midagi. Seal toimuvad etendused mõistagi ka tänapäeval. Muide, Globe teatris saab ka abielluda, aga sa ei taha teada, mis see maksab. ;-) Pisut edasi (Soutwark Bridge alt läbi) on kõrts Anchor Bankside. Kui soovid seal janu kustutada, saad lisaks õllele tasuta kaasa suurepärase vaate London City tähtsamatele ehitistele.
Ees on järjekordne raudteesild. Kui selle alt läbi lähed, siis möödud paratamatult sellisest kohast, nagu Clink Prison Museum (vaata lähemalt - Huvitavad paigad, nr 79). Miks mitte sisse astuda?
Kindlasti on sul kõht tühjaks läinud. Meie jalutuskäigu lõpp-punkt on Borough Market. Sealt peaks küll igaüks midagi talle maitsvat leidma. Saab nii kohapeal süüa kui õhtuks hotelli kaasa osta.

Kui jaksu veel kõndida on, siis võid muidugi tutvuda ka sealsamas lähedal paigaga, mida kutsutakse Cross Bones Graveyard (Huvitavad paigad, nr 8).