Olulisemad linnaosad

Kokku on linnaosi lisaks City'le 32. Siin mõned olulisemad, et orienteeruda. Kõiki vaata siit.

pilt

Niinimetatud Greater London on 1610 km2 suur, aga peamine turistidele huvipakkuv osa on umbes 65 km2. Enamus huvipakkuvaid paiku on metroojaamade lähedal ja London on suhteliselt tasane, et mugavalt vaatamisväärtuste juurde jalutada. Võib muidugi osta raamatu London A-Z (z hääldatakse britipäraselt "zed"), kuid piisab ka nutitelefonist. Soovitaksin näiteks äppi "Map of London offline". Selle eelis on, et kaart on "vanaaja" stiilis, hästi robustsete joontega ning kontrastne. Päikesevalguses parem lugeda kui uuemad kaardirakendused. Samuti võiksid oma nutitelefoni laadida kompassi äpi, et ilmakaared segi ei läheks. On palju kohti, kus ühes punktis kohtuvad viis-kuus ja tekib probleem, milline neist on õige.

Londonis on kasutusel postikoodid, näiteks SW1 või EC3. Tarvilikud on need siiski peamiselt kirja saatmisel või kui otsid mingit paika aadressi alusel. Nimelt on Londonis samanimelisi tänavaid. Näiteks paiku Abbey Road on kaks, vahe üle 10 km. Nelson Mandela nime kannab koguni kolm tänavat. Nende eristamiseks tasub ka postikoodi silmas pidada.

Järgneval kaardil näed paiku Londonis, mis on saanud nime jõe järgi, mida enam ei ole.

pilt

Linnaosade nimede päritolu

pilt

Vaatamisväärsuste paiknemine

pilt

Metroo on tore asi. Saab kiiresti sinna, kuhu soovid minna. Aga üks oluline puudus on ka. Nimelt metrooga sõites tekib selline "teleporteerumise" tunne. Oled soovitud paigas küll, aga ei taju, kuidas see paik paikneb teiste nähtud paikade suhtes. Seepärast lisasin siia ühe kaardi, et paremini taipaksid, mis on kus. Ning seda, et mõnda paika on arukam metroo asemel jalgsi minna.

Vaatamisäärsused

Need on siin kõige tuntumad "turistilõksud" ;-) , mida vaatamata ei saa jätta.

pilt
  1. Westminster Palace. Parlamendihoone. Siia sisse pääseb küll vaid teatud aegadel ja ettetellimisega. Kohe selle taga asub Westmister Abbey.
  2. Buckingham Palace. Kuningaloss. Praegu Elizbeth II asupaik. Loss ei kuulu kuningannale, tema on seal vaid "üürnik". Sinna pääseb sisse uudistama vaid juulis-augustis, kui kuninganna on puhkamas. Ekskursioon sinna tasuks varem ette tellida.
  3. Whitehall. Siin asuvad valitsus ja riiklikud haldusasutused. Tegelikult, ega seal midagi muud näha ei olegi, kui majade fassaadid ja rangelt valvatavad väravad.
  4. The Shard. Londoni kõrgeim hoone. Sinna tippu saab küll ja vaade on paremgi kui London Eye pealt.
  5. Tower Bridge. Ülestõstetav sild mis vanasti töötas auru jõul. Üks kahest vanaaegsest sillast (teine on Prince Albert Bridge), mis seisab algsel kujul koha peal, kuhu see ehitati. Teisi sildu on korduvalt lammutatud ja uuesti ehitatud. Või siis on päris uued.
  6. Tower. Vana kindlus, mis saanud kurikuulsaks vanglana.
  7. St Paul's katedraal. Vanameister Wreni projekti järgi ehitatud pärast 1666 suurt põlengut.
  8. British Museum. Vaata, mis vaatad, kõike niikuinii ei jõua ära vaadata.
  9. London Eye. Vaateratas, mis on vist liialt üles kiidetud, aga eks ise tead.
  10. Trafalgar Square. Admiral Nelsoni monument. Rahvusgalerii. Koht, kuhu londonlased kogunevad pidulikel juhtudel (näiteks uusaastaöö).
  11. Piccadilly Circus. Ega ju midagi erilist polegi, aga seda ei saa ju ometi vaatamata jätta. Kui huvitab, vaata, mis selle all on.
  12. Kensington Palace. Osa lossist saab näha ka, teises on elanikud sees. Maiuspala printsess Diana austajaile.
  13. Kohe kolm muuseumi peaaegu kõrvuti: Science Museum, Natural History Museum ja Victoria & Albert Museum.

Pargid

Need on ehk olulisemad. Richmond Park jäi kaardilt välja, see on kaugel edelas.
Londoni pargid on head kohad kui ostutänaval tunglemisest pisut puhata soovid. Pargis on mugavad teed igas suunas, aga keegi ei keela sul ka muru peal kõndida või sinna pikali heita. Ilusa suveilmaga on õhtuti pargimuru täis erinevaid seltskondi, kes tunnevad end vabalt ja ei sega üksteist. Kui tahad pargis palli mängida, jalgrattaga sõita või miskit muud meelepärast teha, siis iga pargi sissepääsu juures on kirjas, mida selles pargis teha tohib ja mida ei tohi. Samuti kellaajad, mil park on avatud.

Londoni pargid on reeglina aiaga piiratud ja pannakse ööseks lukku. Kui tegemist on väga suure pargiga, mida pargivaht ei suuda tervikuna näha, siis on spetsiaalsed ühele poole käivad väravad, et keegi hajameelne parki ööbima ei peaks jääma. Näteks kui jääd Kensington Gardens'isse (111 hektarit!) "lõksu", mine loodepoolsesse nurka ja saad välja.

pilt
  1. Hyde Park
  2. Kensington Gardens
  3. Green Park. Park, milles ei ole ainsatki lille.
  4. St Jame's Park
  5. The Regent's Park
  6. Primrose Hill
  7. Victoria Park
  8. Queen Elizabeth Olympic Park. Siin toimusid olümpiamängud, aga ka nüüd on piirkond kaunis ja pidevas arenemises.
  9. Greenwich. Kuulus observatoorium on siin, aga muidu ka kena koht.
  10. Battersea Park. Selle kõrval on endine elektrijaam, mis peaks Pink Floydi austajaile väga tuttav olema...
  11. Holland Park. Kui seda külastad, ära mingil juhul jäta vaatamata selle osa, mida nimetatakse Kyoto Garden.

Kaardilt põhja jääb veel Hampstead Heath, väga kena metsapark veekogudega.

Turud

pilt
  1. Borough Market. Vanim turg Londonis, sellel kohal juba üle 1000 aasta. Spetsialiseerunud toidule. Midagi igale maitsele, ka koha peal saab süüa. Hästi kesklinnas.
  2. Brick Lane Market. Mööbel, riided, kingad... Nii uut kui kasutatud kaupa. Leidub kõike tõeliselt väärtuslikust täieliku prahini.
  3. Alfies Antique Market. Vanavara, kollektsioonid, disain. On ka toreda vaatega katusekohvik.
  4. Portobello Road Market. Tegutseb alates 19. sajandi algusest. Kõike puuviljadest posteriteni, disainist muusikani.
  5. Camden Lock Market. Müüakse kõike ligi 100 poes. Samuti on mitmeid restorane ja baare. Palju kaupa ka noortele.
  6. Old Spitalfields Market. Kõike, ka restoran, baarid ja juuksur. Kolmapäevad on antiigi päralt, reeded riietuse päralt. Nädalavahetustel saab kõike.
  7. Greenwich Market. Samuti kõike, aga suhteliselt palju on kohalike meistrite kaupu, millest osa valmib otse kliendi silme all.
  8. Broadway Market. Kohalike farmerite, kunstnike ja käsitööliste eklektiline looming.
  9. Covent Garden. Asub üsna kesklinnas arhitektuuriliselt huvitavas hoones. Käsitöö, antiik, juveelid...
  10. Southbank Centre Market. Vabaõhuturg, kõige selle jaoks, mida saab süüa või juua.

Kaubamajad

Ei tea, kui paljudele meie inimestest on jõukohane neist poodidest midagi osta, aga vaadata ikka võib. Arvestage, et tegemist on tõesti peenete kohtadega, mõnes kehtib oma dress code. Näiteks Harrodsisse teid lühikestes narmendavates pükstes või rannaplätudes sisse ei lasta.
Tegelikult kui sind huvitavad näiteks moekaubad, siis briti brändide kaup võib odavamgi olla kui meil.

pilt
  1. Dover Street Market. Pisut sürrealistlik õhkkond. Asutatud firma Comme des Garçons disaineri Rei Kawakubo poolt ja sisaldab hämmastavaid installatsioone. Brändid nagu The Row, Gucci ja Simone Rocha.
  2. Fenwick. Kaubamaja on sama luksuslik kui kogu tänav, millel see asub. Viimased moekaubad sellistelt tegijatelt kui Bella Freud ja Michael Kors. Ilutooted Elie Saab ja Caudalie.
  3. Fortnum & Mason. Inglise traditsioonid, nii töötajate riietuses kui elegantses teetoas, kõik on täis vana-aja elegantsi. Esinduslik on ka toiduosakond, parim inglise tee ja šoti munad, mille leitas Mr Fortnum juba aastal 1738.
  4. Harrods. Ehk tuntuim. Sisaldab 300 poodi, kus müüakse KÕIKE. Sealt saab isegi purjejahi osta, kuigi mõistavatel põhjustel seda just leti peal ei ole. ;-) Ja ei mingeid automaatuksi - ukse avab sulle rohelisse rõivastatud uksehoidja.
  5. Harvey Nichols. Uute ja vanade autorite looming igapäevastest rõivastest uusima moeni. Viienda korruse kohvik ja terass kena vaatega kokteili nautimiseks.
  6. Heal' s. 3902 ruutmeetrit pinda, kodukaubad, valgustid, mööbel. Esinduslik pood aastast 1854. Arusaadav, et sa sealt endale koju mööblit ei osta, aga vaadata tasub. Vaata kindlasti valgustusega spiraaltreppi, instagrammerite lemmikpaika.
  7. Liberty. Tähelepanu vääriv hoone, mille ehitamiseks on kasutatud ka kahe vana sõjalaeva puitu. Kosmeetika, juveelid ja palju muud. Esimese korruse lõhnad panevad pea ringi käima. ;-)
  8. Selfridges. Siin saad oma kollase koti täita kõikvõimalike kaupadega. Nii viimane mood kui ka odavamat kaupa. Mine ka kindlasti toiduosakonda.
  9. The Shop at Bluebird. Klaaskatusega kolmekorruseline hoone. Palmipuud ja eklektiline sisustus. Parfüümigalerii, briti disainerite rõivad, kodukaubad.

Kui ostad riideid või jalanõusid, siis võivad inglise mõõdud sulle võõrad olla, ilmselt ongi (Kas kingad nr 8 on sulle parajad? ;-) ). Siis on mõistlik kasutada järgnevat konverterit.

Ostutänavad

Väga vanad poed mis ikka veel eksisteerivad

Asutatud Äri Valdkond Aadress
 1676 Lock & Co.* Peakatted 6 St James Str
 1689 Ede & Ravenscroft Rätsepad 93 Chancery Lane
 1698 Berry Bros & Rudd Vein 63 Pall Mall
 1706 Twinings & Co.** Tee 216 Strand
 1707 Fortnum & Mason Toidupood 181 Piccadilly
 1750 Swaine Adeney Brigg Nahk 7 Piccadilly Arcade
 1760 Hamleys Mänguasjad 188-196 Regent Str
 1787 J.J. Fox Sigarid 19 St James Str
 1797 Hatchards Raamatud 187 Piccadilly Str
~1800 D.R. Harris Apteek 29 St James Str
 1805 Truefitt & Hill Juuksur 71 St James Str
 1830 James Smith Vihmavarjud 53 New Oxford Str

* Maailma vanim senini tegutsev mütsipood. Võid sisse astuda ja küsida, mida admiral Nelson siit ostis. Või paluda samasugust kaabut, nagu ostis siit Chaplin või Churchill.
** Väidetavalt omab vanimat graafilist logo.

Kui sulle sobivad rohkem giidiga koos paikade vaatamine, siis võiksid tutvuda nende kahe saidiga:

Aga kui oled "kass, kes kõndis omapäi", siis saad juhiseid siitsamast rubriigist "Huvitavad paigad".