Hampstead Heath jalutuskäik

Jalutuskäigu pikkus 5 km

pilt  Hampstead Heath   pilt
pilt

Hampstead Heath on üle 300 hektari suur metsapark Londoni kesklinnast umbes 6 km põhja poole. Park on tuntud juba keskajast. Kuninganna Victoria ajal oli paljudel kiusatus see ala maju täis ehitada, kuid kuninganna sekkumisel jäi see ikkagi pargiks.

Kui väljud raudteejaamast, pööra paremale, kus tänav läheb tuntavalt ülesmäge. Kohe jaamahoone kõrval on imetilluke World Peace Gardenpilt (Huvitavad paigad, nr 89), mille eest hoolitsevad vabatahtlikud. Täpsema uudistamise võid jätta muidugi tagasitee jaoks, sest seal on mugavad pingid, kus jalgu puhata. Läheme edasi. Tee teeb kerge käänaku vasakule ja hargneb siis. Valime parempoolse haru. Seda tänavat nimetatakse Parliament Hill, sellelt ei pööra me enam kuhugi ja trügime otse mäest üles. Kahel pool on punakast kivist tüüpilised inglise majad. Seal kus majad ning autotee lõpevad, ongi ees näha park. Aga tasuks ikka veel seisatuda. Vaata vasakule. Selles tänava viimases majas elas George Orwellpilt.
Mis siis ikka, otse meie ees on Parliamet Hillpilt, ronime sinna. Mägi on saanud nime vanast lahingust kodusõjas, kus võitlesid parlamendi pooldajad ning vastased. Teine rahvapärane nimetus on Kite Hill. See tuleneb sellest, et ilusa ilmaga armastavad linlased seal tuulelohesid lennutada. Mägi on ka "püromaanide" lemmikkoht. Seal armastatakse ilutulestikke korraldada. Näiteks iga aasta 5. novembril. See on päev, mil 1605. aastal plaanis Guy Fawkes koos kaaslastega parlamendihoone õhku lasta (koos seal esinema pidanud kuningaga). Nii tollaste kui praeguste seaduste järgi oli Guy kurjategija (ning kurjategija karistuse ta ka sai), kuid millegipärast on temast saanud mingi romantiline kangelane. Ei saa märkimata jätta ka seda, et just sellel künkal tavatses Karl Marx oma perega piknikku pidada. Künkalt on suurepärane vaade Londoni kesklinnale. Sellele künkale võid mõnikord tulla ka päikesetõusu või -loojangut vaatama. Pole sel ajal ise käinud, aga pidi imeilus olema.
Kui vaatad kirdesse, näed seal kirikutorni. See kirik on paigas nimega Highgate. Pisut paremale jääb surnuaed, kus on Marxi haud. Highgate on saanud nime sellest, et seal asus künkal tollivärav. Selles koguti tollimaksu kaubalt, mida maamehed Londoni turgudele müügiks viisid.
Laskume mäelt nüüd umbes ida suunas alla. Eemal paistavad ridamisi suured tiigid. Enne tiike keerame vasakule ja tiikide vahelt suundume teekesele Millfield Lane. Seda mööda läheme kohta nimega Kenwood House.
Tee kõrval on ka Kenwood Ladies' Bathing Bond, avatud 1925.a. Selleni viival teel on silt: "Women only". Kuuldavasti olevat seal öösel küünlavalgel ujumas käinud ka Hollywoodi täht Katharine Hepburn.
Kenwood House on uhke 18. sajandi maja, milles leidub väärtuslik kunstikollektsioon tuntud kunstnikeltt, nagu Rembrandt ja Vermeer.
Teel võid sisse põigata kohta Brew House, kus on suurepärane kohvik. Oligi ju kõht pisut tühjaks läinud?
Tagasiteel saad näha pisut metsasemaid alasid, kuid vahel satud ka suurtele lagendikele. Püüdsin juuresoleval kaardil näidata soovitatavat marsruuti, aga pole viga, kui ka teelt veidi kõrvale eksid. Park on täis väga hästi kõnnitavaid teid ning radu ja ohtu, et lõplikult eksid, pole. Sest kõigis suundades ümberringi on elurajoonid või automagistraalid, kuhugi ikka välja jõuad.